Доісторичне життя в Україні
- Бібліограф
- Apr 13, 2021
- 2 min read

Мільйони років тому на Землі жило безліч дивовижних тварин. Серед них були крихітні звірята й справжні велетні, сумирні травоїдні й моторошні хижаки. Більшість доісторичних представників фауни давно вимерла, і тепер ми можемо довідатися про них завдяки старанням палеозоологів – науковців, які досліджують викопних тварин. Проте деякі тварини існують донині, хоч за багато років еволюції вони значно змінилися.
Чимало прадавніх тварин мешкало і на території сучасної України. Трилобіти, мозазаври, мастодонти, гіпаріони, урміорніси, паракамелюси – зовсім не назви фантастичних істот, як може здаватися на перший погляд. Ці й багато інших химерних тварин дійсно колись населяли нашу батьківщину.
Оскільки тема динозаврів та інших доісторичних істот особливо цікава дітям, для них київське видавництво «Портал» випустило енциклопедію «Українські диковиська» авторки Валентини Вздульської. Книгу бібліотека отримала за Програмою поповнення бібліотечних фондів від Українського інституту книги.
На сторінках видання юні читачі зустрінуть зо два десятка найцікавіших прадавніх створінь, чиї сліди знайдено на теренах України. А для найбільш допитливих дітей у книзі містяться підказки, за допомогою яких вони зможуть знайти додаткову інформацію в інших книгах чи інтернеті. Окремої уваги заслуговує художнє оформлення енциклопедії – яскраві й чарівні ілюстрації художниці Марії Фої милують око і дають змогу побачити, як виглядали описані доісторичні тварини.
А зараз пропонуємо познайомитися з кількома найдивовижнішими прадавніми істотами, про яких йдеться в книзі, та здійснити невеличку мандрівку куточками України, де вони мешкали.

Іхтіозаври, або морські дракони, з’явилися на Землі близько 248 мільйонів років тому і стали справжніми королями доісторичних водойм. Зовні були схожі на сучасних дельфінів, щоправда, в їхньому роті вміщалося аж близько 240 зубів, за допомогою яких тварини полювали на риб і молюсків. Іхтіозаври не пережили глобальне потепління й повністю вимерли. Їх рештки були знайдені в Каневі (Черкащина), Малині (Житомирщина) й Наддністрянщині (Західна Україна).

На зміну вимерлим іхтіозаврам прийшли чудернацькі довгошиї плезіозаври. Вони мали маленьку голову й ласти, за допомогою яких плавали так, як це роблять сучасні пінгвіни. Рештки плезіозавра, що колись жив в Україні, у 1899 році на горі Крем’янець (Харківщина) виявив один юнак. Кілька кісток цієї тварини можна побачити в Державному музеї природи Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна.

Моторошні суперхижаки базилозаври колись мешкали на території сучасного Києва і Кропивницького, а також на Півдні України – тут раніше було мілке тепле море. Ці велетенські тварини виростали до 21 метра завдовжки й полювали не тільки на рибу, а й навіть на китів.

Пращури сучасних коней – гіпаріони – 12 мільйонів років тому заселяли Поділля, Полісся, Крим та Причорномор’я. Тварини мали короткі ноги, але були напрочуд жвавими й витривалими. Вчені нараховують понад 50 їх видів. Гіпаріони не змогли пристосуватися до зміни клімату й повністю вимерли 2 мільйони років тому.

Великорогі, або гігантські олені з’явилися на Землі близько 400 тисяч років тому і здебільшого мешкали в Ірландії. Однак, коли в 1960-х роках працівники почали копати котлован для Канівської ГЕС (Черкащина), вони знайшли рештки багатьох вимерлих тварин. Серед них були й кістки великорогого оленя. Вважається, що через велетенські роги вони могли жити тільки на відкритих пасовищах. Тож коли через зміну клімату стрімко почали розростатися ліси, тварини просто загинули від голоду.
Ще більше неймовірних доісторичних істот чекають малят на сторінках енциклопедії «Українські диковиська». Читайте з користю і задоволенням!
Вздульська, Валя. Українські диковиська [Текст] / В. Вздульська; худож. М. Фоя. – Київ : Портал, 2020 – 64 с. : іл.
Comentarios