top of page

7 квітня – Міжнародний день бобра

  • Бібліограф
  • Apr 7, 2021
  • 3 min read

Бобер – справді дивовижна тварина. Як і людина, він здатний підлаштовувати навколишнє середовище під свої потреби. Недарма у фольклорі деяких культур бобер був у пошані, і вважалося, що померлі люди відроджуються в тілі цієї тварини.

В середньовічних книгах бобрів наділяли людськими рисами. Писали, що вони «пересуваються на двох ногах». У бобровому суспільстві є раби, яким доручають найважчу роботу, а є вигнанці – невиправні ледарі. Вірили також, що носіння бобрової шапки позитивно впливає на розумові здібності її власника, а намисто із зубів бобра прискорює прорізання зубів у немовлят.

У 17-19 ст. в Америці поблизу великих озер розігралася драматична боброва лихоманка. Так звані «Боброві війни» вважаються одним з найкривавіших епізодів історії Північної Америки. Адже в той час у Європі хутро бобра цінувалося на вагу золота. Тож навряд чи можна згадати тварин, які б настільки сильно вплинули на хід історії, як бобри.

Втім бобрам від такого сусідства було тільки гірше: там, де селилися люди, їх популяція стрімко зменшувалася. На початку 20-го ст. через осушення земель для сільськогосподарських угідь ці тварини були майже повністю винищені в Північній Америці, Європі та Азії.

На щастя, від зникнення їх врятувало введення повної заборони полювання на бобрів, організація бобрових заказників та заповідників, а також широка реакліматизація виду в районах його прадавнього перебування. А все через те, що для довкілля загибель бобрів має безліч негативних наслідків: забруднення річок, повені, засухи. Створення водно-болотних угідь обходиться дорого, а бобри можуть це робити безкоштовно. Щоб нагадати про важливість цих неймовірних тварин для екології, відзначають День бобра. До речі, тваринам присвячено два свята: 7 квітня та 18 жовтня. Перше скоріше стосується канадського бобра, а 18 жовтня – європейського.

Міжнародний день бобра 7 квітня почали відзначати з 2009 року. В цей день також вшановують всесвітньо відому дослідницю бобрів – американку Дороті Річардс, яка майже півстоліття вивчала цих тварин у нью-йоркському заповіднику Біверспрайт. Вона протидіяла законодавству щодо боротьби з бобрами в декількох штатах і допомагала вирішувати «конфлікти» між людьми та бобрами.

Радимо прочитати:

Клінтінг, Ларс. Кастор - на всі лапи майстер: пече пиріг та вирощує квасолю [Текст] / Л. Клінтінг; пер. зі швед. Г. Мамчур. - Київ : Час майстрів, 2017. - 71 с. : іл.

Клінтінг, Ларс. Кастор - на всі лапи майстер: теслює та шиє [Текст] / Л. Клінтінг; пер. зі швед. Г. Мамчур. - Київ : Час майстрів, 2017. - 71 с. : іл.

Клінтінг, Ларс. Кастор - на всі лапи майстер: фарбує шафку та лагодить велосипед [Текст] / Л. Клінтінг; пер. зі швед. Г. Мамчур. - Київ : Час майстрів, 2017. - 71 с. : іл.

Улюбленець дітей усього світу – бобер Кастор – разом зі своїм помічником Фріппе зможе навчити малюків всьому тому, що вміє сам. А вміє він дуже багато: майструвати, теслювати, фарбувати, ремонтувати, куховарити… Дотепні розповіді з неперевершеними ілюстраціями повеселять юних читачів й розкажуть чимало цікавого, а детальні інструкції допоможуть власноруч створити щось корисне. Для дошкільнят та молодших школярів.

Купріян, Ольга. Боброго ранку! [Текст] : Правдива повістинка з життя бобрів / О. Купріян; іл. М. Шутурми. - Харків : Ранок, 2020. - 62 с. : іл.

Одного ранку радісна новина про майбутнє поповнення змушує родину Бобренків задуматися про нове просторніше житло. Мартуся – єдина дитина в сім’ї – дуже сумує, адже розуміє, що настала пора дорослішати. На щастя, в неї є багато друзів, які обов’язково допоможуть пережити цей складний період… Повість Ольги Купріян розповідає про побут, звичаї та пригоди родини Бобренків та їхніх сусідів, а також нагадує, як важливо піклуватися одне про одного. Для молодшого та середнього шкільного віку.

Кусто, Жак-Ів. Бобри [Текст] : жива природа / Ж.-І. Кусто, І. Пакале // Колосок. - 2014. - № 9. - С. 32-41.

Вирушайте в захопливу мандрівку боровим царством разом з капітаном Кусто. Ви довідаєтеся, що таке «пахучі гірки», для чого бобру потрібен нігтик-гребінець, як мода врятувала життя популяції бобрів, що приносить найбільшу насолоду бобру та багато іншого.

Андрусич, Ніна. Бобер - природи інженер [Текст] : клуб допитливих / Н. Андрусич // Джміль. - 2019. - № 7-8. - С. 19-21.

Зі статті ви дізнатеся, для чого бобрам озеро, чому їх називають «інженерами природи», та символом якої країни є бобер.

Андрусич, Ніна. На гостині в бобрів - майстерних трударів [Текст] : клуб допитливих / Андрусич, Ніна // Джміль. - 2019. - № 9. - С. 19-21.

Ця стаття зацікавить вас, якщо хочете побачити, як бобри будують собі хатинку, та дізнатися, яку користь приносять природі ці тваринки.


Пізнавального читання!

Comments


Join my mailing list

Thanks for submitting!

© 2023 by The Book Lover. Proudly created with Wix.com

bottom of page